İyunda Azərbaycana avtomobil idxalında 2021-ci ilin rekordu
2021-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində (ilk 6 ayda) Azərbaycana 397 milyon 587 min dollar dəyərində 39 min 643 ədəd avtomobil (nəqliyyat vasitələri) idxal edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, avtomobil idxalı 2020-ci ilin ilk 6 ayı ilə müqayisədə 16 min 230 ədəd və ya 69,3% çoxdur.
Qeyd edək ki, 2020-ci ilin yanvar-iyun aylarında Azərbaycana 289 milyon 912 min dollar dəyərində 23 min 413 ədəd avtomobil idxal edilmişdi.
Bu ilin ilk 6 ayında minik avtomobillərinin idxalı 36 min 741 ədəd təşkil edib (ötən ilin ik 6 ayında 21 min 917 ədəd təşkil etmişdi).
Təkcə 2021-ci ilin iyun ayında Azərbaycana 8 min 423 avtomobil idxal edilib. Bu, 2021-ci ilin ötən dövründə ən yüksək aylıq nəqliyyat vasitələri idxalıdır. Həmçinin bu ilin yanvarında 4 min 642 ədəd, fevralında 4 min 795 ədəd, martında 6 min 102 ədəd, aprelində 8 min 315 ədəd, mayında 7 min 366 ədəd avtomobil idxal edilib.