Azərbaycanda aksiz vergisi üzrə daxilolmalar 7 % artıb
2023-cü ildə Azərbaycanda aksiz vergisi üzrə daxilolmalar 1 milyard 384,8 milyon manat proqnoza qarşı icra 1 milyard 452,2 milyon manat (67,4 milyon manat və yaxud 4,9 % çox), 2022-ci il müqayisədə isə 93,3 milyon manat və yaxud 6,9 % çox icra olunub.
Məlumata görə, aksiz vergisi üzrə daxilolmalarda ölkədaxili əməliyyatların payı 1 milyard 213 milyon manat proqnoza qarşı 1 milyard 227,9 milyon manat (14,9 milyon manat və yaxud 1,2 % çox), gömrük orqanlarının payı isə 171,8 milyon manat proqnoza qarşı 224,3 milyon manat (52,5 milyon manat və yaxud 30,6 % çox) təşkil edib.
2023-cü ildə Azərbaycanda mədən vergisi üzrə daxilolmalar 162 milyon manat proqnoza qarşı icra 163,5 milyon manat (1,5 milyon manat və yaxud 0,9 % çox), 2022-ci il müqayisədə isə 2,6 milyon manat və yaxud 1,6 % az icra olunub.
Məlumata görə, bu tədiyyə növü üzrə daxil olan vəsaitin 7 %-i və yaxud 11,4 milyon manat qeyri-neft sektorunun, 93 %-i və yaxud 152,1 milyon manatı neft sektorunun payına düşüb.