ABŞ-ın "İran embarqosu" bu gündən başlayır
ABŞ, İrana qarşı iki mərhələli yeni embarqo qərarının birinci hissəsinini bu gündən tətbiq edəcək.
"Marja" xəbər verir ki,embarqo daxilində, İranın ABŞ dolları ilə ticarət etməsinin qarşısının alınması, ölkənin ən böyük gəlir qaynağı olan neft ticarətinə zərbə vurulması və İranın avtomobil ehtiyat hissələri ticarətinin məhdudlaşdırılması hədəflənir.
Söz mövzusu embarqolardan üçüncü ölkələr də təsir görəcək. Belə ki ABŞ, İran ilə imzalanan nüvə razılaşmasından çıxaraq bu ölkəyə sanksiya tətbiq edəcəyini və sanksiya qərarına baxmyaraq İran ilə ticarətini davam etdirən digər ölkələrə də embarqo tətbiq edəcəyini söyləmişdi.
Təxminən bir həftədir bahalığa qarşı etirazların keçirildiyi İranda Dollar bahalaşır. 1 ABŞ dolları qara bazarda 11 min tümənədək qalxıb.
ABŞ Przidenti Donald Tramp, ölkəsinin İran ilə nüvə razılaşmasından çıxdığını və İrana yeni sanksiyaların tətbiq ediləcəyini açıqlamışdı. Trampun qərarının ardından ABŞ Xəzinə Nazirliyindən, İrana ilk sanksiya paketinin 6 Avqustda, ikinci sanksiya paketinin isə 4 Noyabrda qüvvəyə minəcəyini açıqlanmışdı.