Gömrüyün xətti ilə büdcə daxilolmaları 5%-dək azalıb
Bu ilin yanvar-mart ayları ərzində Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) xətti ilə dövlət büdcəsinə 943 milyon 538,9 min manat daxil olub ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,8% azdır.
DGK-nın dərc etdiyi göstəricilər görə, hesabat dövründə dövlət büdcəsinə daxil olan gömrük rüsumlarının həcmi ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 1,1% artaraq 260 milyon 726,2 min manat təşkil edib.
ƏDV üzrə daxilolmalar isə 7,9% azalaraq 636 milyon 883 min manata bərabər olub.
Aksizlər üzrə cari ilin birinci rübündə daxilolmalar 13,8% artaraq 35 milyon 705,6 min manat təşkil edib.
Yol vergisi üzrə daxilolmaların həcmi 10 milyon 224,1 min manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin analoji dövründə qeydə alınan göstəricidən 3,8% azdır.
Bu ilin mart ayında Komitəsinin xətti ilə dövlət büdcəsinə 350 milyon 135,2 min manat həcmində vergi və rüsumlar daxil olub ki, bu da 2020-ci ilin eyni ayı ilə müqayisədə 6,8%, bu ilin fevral ayı ilə müqayisədə isə 12,7% çoxdur.
Bu ilin mart ayı ərzində dövlət büdcəsinə daxil olan gömrük rüsumlarının həcmi ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 17% artaraq 101 milyon 893,8 min manat olub. Bu ilin fevral ayı ilə müqayisədə isə bu göstərici 24,7% artıb.
Həmçinin, cari ilin mart ayı ərzində ƏDV üzrə daxilolmalar ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 1,4% artaraq 228 milyon 330,5 min manat (bu ilin fevral ayı ilə müqayisədə 6,3% çox), aksizlər üzrə 30,4% artaraq 15 milyon 460,4 min manat (fevral ilə müqayisədə 38,8% çox), yol vergisi üzrə daxilolmalar isə 27,5% artaraq 4 milyon 450,5 min manat (fevral ilə müqayisədə 47,8% çox) təşkil edib.