Mühərriki BMW, sürəti 170 km/saat...
“Uçan avtomobil” artıq gerçəklikdir!Bir zamanlar haqqında çox danışılan, gələcəyin texnoloji mükəmməliklərindən olan uçan avtomobil konsepsiyası artıq gerçəkləşir.
Marja xəbər verir ki, dünən Slovakiyalı professor Stefan Klein tərəfindən ixtira edilmiş AirCar adlı nəqliyyat vasitəsi iki şəhər arasında ilk sınaq uçuşunu uğurla tamamlayıb.
Slovakiyanın Bratislava və Nitra beynəlxalq hava limanları arasındakı 75 km-lik hava məsafəsini 35 dəqiqəyə qət edən AirCar BMW mühərriki ilə təchiz olunub və 15 saniyəyə avtomobildən təyyarəyə çevrilir. Nəqliyyat vasitəsi havada 170 km/saata qədər sürət yığa bilir.
AirCar maksimum çəki 200 kq olmaqla, 2 nəfəri havaya qaldıra bilir. Dron-taksi prototiplərdən fərqli olaraq, şaquli qalxıb-enə bilmir və uçuş zolağına ehtiyacı var. Bu modelin hazırlanmasına Klein Vision şirkəti iki il vaxt və 2 milyon avrodan az vəsait sərf edib. AirCar-ın tezliklə bazarı təəccübləndirəcəyi ehtimalı böyükdür.