Renault və Mazda-dan optimal nəticələr
Hər iki şirkət mənfəətə çıxıb, amma çip böhranı hələ də təhlükə yaradır...Fransız avtomobil markası Renault 2021-ci ilin ilk yarısının, Yaponiyanın iri avtomobil istehsalçısı Mazda isə cari ilin ikinci rübünün (2022-ci il martda bitən maliyyə ilinin 1-ci rübünün) nəticələrini bugün açıqlayıblar.
Marja hər iki şirkətin rəmi hesabatlarına istinadla xəbər verir ki, ötən il pandemiya səbəbindən ciddi zərər edən istehsalçılar nəhayət ki mənfəətə çıxa biliblər.
Nəticələr belədir:
Mazda (2021, 2-ci rüb)
Gəlirlər - 803,4 milyard yen (7,33 milyard dollar, 113% artım); Xalis mənfəət - 11,4 milyard yen (104,1 milyon dollar); Satılan avtomobil - 353 min ədəd. Xatırladaq ki, ötən ilin müvafiq dövründə Mazda 244 min ədəd avtomobil sataraq, 66,7 milyard yen (609,15 milyon dollar) zərər etmişdi.
Renault (2021, 1-ci yarımilik)
Gəlirlər - 23,4 milyard avro (27,72 milyard dollar, 26,8% artım); Xalis mənfəət – 368 milyon avro (437,8 milyon dollar). Renault 2020-ci ilin birinci yarısını rekord 7,38 milyard avro zərərlə başa vurmuşdu.
Hər 2 şirkət bu il mənfəət çıxa bilsələr də, nəticələr hələ 2019-cu ilin göstəricilərindən geri qalır. Üstəlik, qlobal çip böhranı ilin sonuna kimi istehsal və satış planlarına təzyiq yaratmağa davam edəcək. Xüsusən Renault ən azı 200 min avtomobilin istehsalını təxirə salacağını bildirib.