ABƏŞ-dən büdcəyə 583 milyon manatlıq köçürmə
Bu ilin ilk yarısında Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətinin (ABƏŞ) mənfəət vergisindən Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə dövlət büdcəsinə 583,1 milyon manat daxil olub.
Bu barədə Maliyyə Nazirliyinin dövlət büdcəsinin, o cümlədən büdcə xərclərinin funksional təsnifatının pilot bölmələri üzrə proqramların icrasına dair hesabatında deyilir.
Hesabatda qeyd olunub ki, bu, dövlət büdcəsinin ilin ilk yarısındakı gəlirlərinin 5%-ni, təkcə neft gəlirlərinin isə 9,9%-ni təşkil edib. Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə büdcəyə SOCAR-dan isə 583,6 milyon manat daxil olub.
Beləliklə, Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə büdcəyə neft sektorundan 1 milyard 167 milyon manat daxil olub ki, bu da illik müqayisədə 5,5% çoxdur. Ümumilikdə isə (neft və qeyri-neft sektoru) Vergi Xidmətinin büdcə daxilolmalaranın həcmi 4 milyard 342 milyon manat təşkil edib (illik 8,4% artım).
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin ilk yarısında Azərbaycan dövlət büdcəsinin gəlirləri 12 milyard 177 milyon manat proqnoza qarşı 11 milyard 755 milyon manat və ya 96,5% icra olunub. İlin I yarısında dövlət büdcəsinin 50,1%-ni və ya 5 milyard 896 milyon manatını qeyri-neft sektoru üzrə gəlirlər, 49,9%-ni və ya 5 milyard 863 milyon manatını isə neft sektoru üzrə gəlirlər təşkil edib.