Sentyabrın 1-dən toya gedən hər kəsdən COVİD pasportu tələb olunacaq
Şənlik mərasimləri ilə bağlı qaydalara dəyişiklik edilib.
Bu, “Xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər barədə” qərara edilən dəyişikliyə Nazirlər Kabinetindən verilən izahda qeyd edilib.
Bildirilib ki, 2021-ci il 1 sentyabr tarixindən etibarən 50 nəfərə qədər şəxsin iştirakı ilə təşkil olunan şənlik mərasimlərində də COVID-19 pasportunun təqdim olunması tələb olunacaq.
Toyların COVİD pasportu olmadan 50 nəfərin iştirakı ilə keçirilməsi qadağan olunub
Toyların COVİD pasportu olmadan 50 nəfərə qədər şəxsin iştirakı ilə keçirilməsi qadağan olunub.
Bu, Baş nazir Əli Əsədovun “Xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər barədə” qərara etdiyi dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qərara əsasən, 150 nəfərə qədər şəxsin iştirakı ilə təşkil olunan şənlik mərasimlərində iştirak edən yaşı 18-dən yuxarı bütün qonaqların COVID-19-a qarşı tam peyvənd olmaları və ya COVID-19-dan sağalaraq immunitetə malik olmaları barədə təsdiqedici sənədi olmalıdır. Bundan öncə COVİD pasportu olmadan yalnız tənəffüs yollarını qoruyan fərdi vasitələrdən istifadə edilməklə 50 nəfərə qədər şəxsin iştirakı ilə toyların keçirilməsinə icazə verilirdi.
Digər dəyişikliklə monitorinqlər, habelə ictimai iaşə obyektlərində 150 nəfərə qədər şəxsin iştirakı ilə təşkil olunan şənlik mərasimlərində koronavirus (COVID-19) infeksiyasının idarə olunması ilə bağlı nəzarət tədbirləri Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi və Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən həyata keçiriləcək. Bundan öncə bu tədbirlər 50 nəfərdən 150 nəfərə qədər şəxsin iştirakı ilə təşkil olunan şənlik mərasimlərinə tətbiq olunurdu.
Bu qərar 2021-ci il 1 sentyabr tarixindən qüvvəyə minir.