AQTİ ilə Litvanın müvafiq qurumu arasında əməkdaşlığa dair sənəd imzalanıb
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutu (AQTİ) ilə Litva Milli Qida və Baytarlıq Risk Qiymətləndirmə İnstitutu arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memoranduma əsasən, AQTİ ilə Litva Milli Qida və Baytarlıq Risk Qiymətləndirmə İnstitutu arasında baytarlıq və heyvan sağlamlığı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Bu Memorandumun əhatə dairəsi quruda və suda yaşayan heyvanların sağlamlığının, rifahının təmin olunması, eləcə də insan və heyvan sağlamlığına təhlükə yaradan zoonoz xəstəliklərin yayılmasının qarşısının alınması və aradan qaldırılması məqsədilə qarşılıqlı əməkdaşlıqdan ibarətdir. Həmçinin yararlı və təhlükəsiz heyvan mənşəli qida məhsullarının istehsalına nail olmaq üçün zoonoz xəstəliklərin törədicilərinin aşkarlanmasında beynəlxalq tələblərə uyğun laborator müayinələrin həyata keçirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın daha genişləndirilməsi hədəflənib.
Memoranduma əsasən, heyvan xəstəliklərinin profilaktikası, müalicəsi və heyvanların məhsuldarlığının artırılması üçün istifadə olunan baytarlıq təyinatlı preparat və maddələrin, o cümlədən yem və yem əlavələrinin elmi-risk qiymətləndirilməsi istiqamətində də təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.