Böyük Britaniyada benzin böhranı - ordu məsələyə qarışır
Sürücü çatışmır, hökumət bəzi qanunların tətbiqini məcburi dayandırır...Böyük Britaniyada ötən həftədən başlayaraq, yanacaqdoldurma məntəqələrində benzin və maye qaz qıtlığı yaşanır.
Marja xəbər verir ki, Pərakəndə benzin satışı Assosiasiyası ona üzv olan şirkətlərin 5500 məntəqəsindən üçdə ikisində benzinin bitdiyini bildirib. Ölkədə cəmi 8000 yanacaqdoldurma məntəqəsi var.
Pandemiya səbəbindən ölkədə iri yükdaşıyan avtomobil sürücülərinin azalması həm yanacaq, həm də bir sıra ərzaq mallarının çatdırılmasında ciddi problem yaradıb. Təkcə 2019-cu ilin 2-ci rübü ilə 2021-ci ilin analoji dövrü arasında 72 min sürücü yeri boşalıb. Nəticədə, ötən həftəsonu benzinin tezliklə bitəcəyindən ehtiyat edən vətəndaşlar yanacaqdoldurma məntəqələrinə axın edib.
İri şirkətlərdən Shell, ExxonMobil və Greenenergy “hazırkı qıtlığın səbəbinin ölkədə yanacaq çatışması deyil, tələbatın qəfil artımı olduğunu” bildirsələr də, problem hələ də öz həllini tapmayıb.
Hökumət hərəkətə keçib..
Britaniya hökumət artıq bir sıra müvafiq tədbirlərin icrasına start verib. Ötən şənbə günü müvəqqəti olaraq 5000 əcnəbi işçiyə yanacaq və ərzaq daşınmasında çalışmaq üçün müvəqqəti viza veriləcəyi elan edilib. Həmçinin, yanacaqdoldurma məntəqələrinin təmin edilməsi üçün daşınmada ordunun imkanlarından istifadə olunması gündəmdədir.
Bundan başqa, hökumət iri istehsalçıların bir-biri ilə əlaqələndirilmiş şəkildə anbardakı ehtiyatları sürətlə satış nöqtələrinə çatdırması üçün antiinhisar qanunvericiliyinin tətbiqini müəyyən müddətə dayandıracaq.