Gələn il büdcədən iqtisadi fəaliyyətə təxminən 6 milyard manat xərclənəcək
İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması xərcləri 2 milyard 200 milyon manat təşkil edəcək.Gələn il Azərbaycanda dövlət büdcəsindən iqtisadi fəaliyyətə 5 milyard 932 milyon manat vəsait ayrılması nəzərdə tutulub.
Bu, “2022-ci il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsində əksini tapıb.
Sənədə əsasən, bunun 4 milyard 992 milyon manatını tikinti və şəhərsalmaya çəkilən xərclər, o cümlədən 2 milyard 790 milyon manatını dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu (investisiya xərcləri), 2 milyard 200 milyon manatını işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması xərcləri təşkil edəcək.
Bundan başqa, gələn il büdcədən nəqliyyat və rabitəyə 218 milyon manat, kommersiya fəaliyyətinə 56 milyon manat, geodeziya və faydalı qazıntılara 8 milyon manat, yanacaq və energetikaya 2 milyon manat, iqtisadi fəaliyyətlə bağlı digər xidmətlərə isə 656 milyon manat xərclənməsi planlaşdırılır.