Gəlir vergisi üzrə gələn il dövlət büdcəsinə daxil olacaq vəsaitin həcmi açıqlanıb
2022-ci ildə Azərbaycan dövlət büdcəsinə Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə gəlir vergisi üzrə 4 milyard 155 milyon manat daxil olması proqnozlaşdırılır. Bu, nəzərdə tutulan büdcə gəlirlərinin 15,6%-inə bərabərdir.
Bu barədə Azərbaycan Respublikası 2022-ci il dövlət büdcəsi haqqında Qanununda deyilir.
Sözügedən məbləğin 2 milyard 670 milyon manatı hüquqi şəxslərin gəlir vergisi, 1 milyard 485 milyon manatı isə fiziki şəxslərin gəlir vergisi üzrə daxilolmaların payına düşəcəyi hələlik müəyyənləşib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin ilk yarısında Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə gəlir vergisi üzrə 2 milyard 222 milyon manat daxil olub. Məbləğin 578 milyon manatı fiziki şəxslərin gəlir vergisi, 1 milyard 644 milyon manatı isə hüquqi şəxslərin gəlir vergisi üzrə daxilolmaların payına düşüb. Fiziki şəxslərin gəlir vergisi üzrə daxilolmalar illik müqayisədə 3%, hüquqi şəxslərin gəlir vergisi üzrə daxilolmalar isə 9,6% artıb.