2022-ci ilin birinci rübündə Rusiyada avtomobillərin qiymətləri 10-15% arta bilər
"Bankavto"nun (bankın avtomobil alqı-satqısı üçün rəqəmsal platforması) araşdırmasına görə, 2022-ci ilin birinci rübündə Rusiyada avtomobillərin qiymətləri 10-15% arta bilər.
Marja araşdırmaya istinadən xəbər verir ki, artıq 2022-ci ilin əvvəlindən bəzi avtomobil modellərinin qiymətləri 4-6% artıb.
“Bütün bunlar onu göstərir ki, distribyutorlar 2021-ci ildə satışların azalması zamanı yaşadıqları maliyyə itkilərini kompensasiya etmək üçün bu şəkildə cəhd etməyə davam edəcəklər. Bazarda əsas problem həll olunmayacağından (yarımkeçiricilərin olmaması səbəbindən avtomobil qıtlığı) çətin ki, qiymət artımı dayansın. Ona görə də birinci rübdə biz çox güman ki, avtomobil qiymətlərində 10-15% artım müşahidə edəcəyik”, - deyə "Bankavto" qeyd edib.
Ekspertlər 2021-ci ildə ən populyar yeni avtomobillərin orta qiymətlərinin necə dəyişdiyini təhlil ediblər. Beləliklə, Rusiya Federasiyasının avtomobil bazarının ən yaxşı 20 modeli 13% -dən çox bahalaşıblar. Rusiya Avtomobil Bazarı Araşdırmasının məlumatlarının təhlilinə əsasən, 2021-ci ilin nəticələrinə görə, Renault Sandero il ərzində ən çox qiyməti artan modeldir (+27,1%). İkinci yerdə Lada Largus (26,1%), üçüncü yerdə Lada Niva Legend (+23,4%), dördüncü yerdə Renault Duster (+21,5%), beşinci yerdə Renault Logan sedanı (+19,4%) gəlir. Altıncı yerdə Kia K5 avtomobili qərarlaşıb, onun orta qiyməti 2020-ci ilin dekabr ayı ilə müqayisədə 19% artıb.
İki Lada sedanı - Vesta və Granta il ərzində təxminən bərabər nisbətdə 18% bahalaşıblar.
Reytinqə görə, ötən il Kia Sportage krossoveri 18%), Nissan Qashqai 17,4% bahalaşıb.