Çin Əfqanıstanla ticarət və nəqliyyat dəhlizi açıb
Çin Əfqanıstanla Qırğızıstan və Özbəkistandan keçməklə yeni beynəlxalq ticarət və nəqliyyat dəhlizi açıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə axşamı South China Morning Post məlumat yayıb.
Qarışıq dəmir yolu və avtomobil marşrutunun uzunluğu təxminən 3,1 min km-dir. Dəmir yolu xətti Lançjoudan (Qansu əyaləti) başlayır və Çinin Sincan-Uyğur Muxtar Bölgəsindəki Kaşqardan keçərək qərbə doğru Qırğızıstanla sərhədə qədər uzanır. Daha sonra dəhliz Özbəkistana gedən avtomobil yolu ilə davam edir, burada yenidən dəmir yoluna çevrilir və Əfqanıstanın sərhəddindəki Hayratan şəhərində (Bəlx vilayəti) bitir.
Lançjoudan yola düşən ilk qatara 1,5 milyon dollar dəyərində mal yüklənib. Mallar arasında avtomobil hissələri, mebel, dəzgahlar və digər avadanlıqlar olub.
Qəzetin qeyd edib ki, nəqliyyat dəhlizi Çinin Rusiya Federasiyasında qadağan olunmuş radikal Taliban hərəkatının nümayəndələri ilə necə əlaqələr qurmağa çalışdığı fonunda simvolik məna daşıyır. "Hazırda Çin və Əfqanıstan arasındakı marşrutun iqtisadi dəyəri hələ də aşağıdır. Bu, müəyyən strateji əhəmiyyətə malik olsa da, bu nəqliyyat növünün miqyası kiçikdir", - Lanzhou Universitetinin Siyasət və Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin professoru Zhu Yongbiao bildirib.