İyun ayında dünya üzrə ərzaq qiymətləri düşməkdə davam edib
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) hesabladığı dünya ərzaq qiymətləri indeksi iyun ayında 122,3 bənd təşkil edib ki, bu da may ayının nəticələrindən 1,4%, 2022-ci ilin martında isə bu göstəricinin pik dəyərindən 23,4% aşağıdır. İllik hesablamada (ötən ilin iyun ayı ilə müqayisədə) qiymətlərin azalması 20,1% təşkil edib.
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının hesabatında deyilir: “İyun ayında aylıq müqayisədə azalma şəkər, bitki yağları, dənli bitkilər və süd məhsullarının ucuzlaşmasını əks etdirib, ətin qiymət indeksi isə faktiki olaraq dəyişməz qalıb”.
Dünyada taxılının qiyməti iyunda aylıq müqayisədə 2,1%, illik müqayisədə isə 23,9% ucuzlaşıb. Yem taxılları ən çox (-3,4%), Rusiyada ixrac rüsumlarının aşağı salınması və ABŞ-da əkin şəraitinin yaxşılaşması fonunda buğda 1,3% azalıb. Düyü 1,2% ucuzlaşıb.
May ayı ilə müqayisədə süd məhsulları orta hesabla 1% ucuzlaşıb (illik -22,2%). Azalma, Avropa istehsalçıları tərəfindən ixracın artması fonunda beynəlxalq pendir qiymətlərinin aşağı düşməsi ilə əlaqədardır.
Aylıq müqayisədə ətin qiyməti demək olar ki, dəyişməz qalıb, illik müqayisədə isə 6,4% ucuzlaşıb. Mal əti bir qədər ucuzlaşıb, lakin donuz əti (aparıcı istehsalçı rayonlarda təklifin aşağı olması səbəbindən) və quş əti (quş qripinin yayılması ilə bağlı davam edən tədarük problemləri fonunda) bahalaşıb.