BƏƏ və Hindistan rupi və dirhəmdən istifadə haqqında razılaşıb
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) və Hindistan beynəlxalq pul köçürmələrində dirhəm və rupidən istifadə haqqında saziş imzalayıb.
Marja.az Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) dərc edilən “The National” internet saytındakı xəbərə istinadən xəbər verir ki, saziş Mərkəzi Bankların rəhbərləri tərəfindən BƏƏ prezidenti Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyan və Hindistanın baş naziri Modi Narendranın iştirakı ilə imzalanıb.
Saziş bütün mövcud hesabların transferini və icazə verilən kapital transferini əhatə edir.
Müvafiq olaraq, “Yerli Valyutadan İstifadə Sistemi” yaradılacaq və qarşılıqlı pul köçürmələri üçün Hindistan rupisi və BƏƏ dirhəmi istifadə olunacaq.
Ötən il iki ölkə arasında Hərtərəfli İqtisadi Tərəfdaşlıq Sazişinin imzalandığı bildirilib və bu sazişlə iki ölkənin gömrük rüsumlarının azaldıldığı qeyd edilib.
Razılaşmaya əsasən yaradılmış birgə komitənin işinə uyğun olaraq, qeyri-neft ticarətinin 2030-cu ilə qədər 100 milyard dollara çatdırılmasının hədəfləndiyi bildirilib.