Türkiyənin xarici ticarət kəsiri artıb - 82,4 MİLYARD DOLLAR
Türkiyə Ticarət Nazirliyi avqust ayı üzrə xarici ticarət məlumatlarını açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, 2023-cü ilin avqust ayında ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə Türkiyənin ixracı 1,6% artaraq 21 milyard 619 milyon dollar, idxal isə 6,3% azalaraq 30 milyard 494 milyon dollar olub.
Xarici ticarət kəsiri avqust ayında ötən ilin eyni ayına nisbətən 21,2% azalaraq 8 milyard 875 milyon dollara enib.
2023-cü ilin yanvar-avqust (8 ay) dövründə Türkiyənin ixracı 0,4 faiz azalaraq 164 milyard 907 milyon dollar, idxal isə 3,5 faiz artaraq 247 milyard 321 milyon dollar olub.
2023-cü ilin 8 ayında xarici ticarət kəsiri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12,1% artaraq 82 milyard 414 milyon dollar olaraq qeydə alınıb.
Ən çox ixrac Almaniyaya edilib
Avqust ayında Türkiyə ən çox ixrac etdiyi ölkələr; Almaniya (1 milyard 783 milyon dollar), ABŞ (1 milyard 322 milyon dollar) və İraq (1 milyard 91 milyon dollar) olub. İxracda ən böyük paya malik ilk 10 ölkənin ümumi ixracatdakı payı 46,3 faiz təşkil edib.
Avqust ayında ən çox mallar idxal edilən ölkələr; Çin (3 milyard 828 milyon dollar), Rusiya (3 milyard 420 milyon dollar) və Almaniya (2 milyard 556 milyon dollar) olub. İdxalda ən böyük paya malik ilk 10 ölkənin ümumi idxalda payı 60,8 faiz olub.