Çip istehsalçısı Arm, 52 milyard dollarlıq IPO planlaşdırır
Şirkət bir səhm üçün 47-51 dollar diapazonunda qiymətə ilkin kütləvi təklif (İPO) planlaşdırır.Yaponiyanın Softbank holdinqinə məxsus Britaniyanın çip istehsalçısı Arm 52 milyard dollara qədər məbləğdə qiymətli kağızların ilkin təklifini (IPO) keçirməyi planlaşdırır.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə "Financial Times" yazır.
Məlumata görə, şirkət bir səhm üçün 47-51 dollar diapazonunda qiymətə ilkin kütləvi təklif keçirməyi planlaşdırır.
Arm-ın daha əvvəl 60-70 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilməsi gözlənilirdi. Eyni zamanda Şirkət IPO-da təxminən 8-10 milyard dollar cəlb etməyi planlaşdırırdı.
Bundan əvvəl şirkət ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasına (SEC) təqdim etdiyi sənədlərdə Barclays, Goldman Sachs, JPMorgan Chase və Mizuho Financial-ın yerləşdirmə prosedurunda iştirak edəcəyini bildirmişdi. Sənəddə daha 24 anderrayter də qeyd olunub.
2020-ci ilin payızında Amerikanın NVIDIA şirkəti Arm-ı Softbank-dan 40 milyard dollara almaq niyyətini açıqlamışdı. ABŞ, Böyük Britaniya və Avropa İttifaqının (Aİ) antiinhisar tənzimləyiciləri satınalmaya qarşı çıxmışdılar. 2021-ci ilin dekabrında ABŞ Federal Ticarət Komissiyası (FTC) NVIDIA-nın yarımkeçiricilər bazarında inhisarçı ola biləcəyini əsas gətirərək, müqavilənin ləğv edilməsini tələb edərək məhkəməyə müraciət etmişdi. Razılaşma həmçinin Aİ, Çin və Böyük Britaniyanın səlahiyyətli orqanlarının təsdiqini tələb edirdi, lakin heç bir tənzimləyici sövdələşməni təsdiq etmədi.