Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı neft bazarındakı vəziyyəti və qiymət dinamikasını müzakirə edəcək
Ölkələrin nümayəndələrinin görüşü Moskvada Rusiya Enerji Həftəsində və Ticarət-İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyada keçiriləcək.Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri şahzadə Əbdül Əziz bin Salman Rusiya Enerji Həftəsində iştirak etmək üçün Moskvaya gəlib.
Marja.az-ın məlumatına görə, Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak və Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri şahzadə Əbdüləziz bin Salman Moskvada keçiriləcək Rusiya Enerji Həftəsində neft bazarındakı vəziyyəti müzakirə edəcəklər. Bu mövzu ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyada da qaldırılacaq.
Jurnalistlərlə söhbətində Aleksandr Novak Rusiyanın son bir neçə ildə Səudiyyə Ərəbistanı ilə çox yaxşı münasibətlərə malik olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin əlavə edib ki, hər iki ölkə uzun müddətdir neft bazarlarında birgə işləyir və OPEC+ çərçivəsində fəaliyyətləri əlaqələndirir. Onun sözlərinə görə, neft bazarının tarazlaşdırılması böyük ölçüdə Ər-Riyadın yanaşmasından asılıdır.
"Forumda bazarda mövcud olan bütün tendensiyalar müzakirə olunacaq",- Novak bildirib.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri Əbdüləziz bin Salman Moskvada keçirilən Rusiya Enerji Həftəsində iştirak edir. Forum çərçivəsində onun iştirakı ilə Rusiya-Səudiyyə hökumətlərarası komissiyasının iclası da var.