Yaponiya iqtisadiyyatı 2025-ci ilin dördüncü rübündə əvvəlki üç ayla müqayisədə 0,1 faiz artaraq texniki tənəzzüldən yayınıb.Yaponiya iqtisadiyyatı 2025-ci ilin dördüncü rübündə əvvəlki üç ayla müqayisədə 0,1 faiz artıb.
Marja xəbər verir ki, bu göstərici üçüncü rübdə qeydə alınan 0,7 faizlik azalmadan sonra bərpaya işarə etsə də, iqtisadçıların 0,4 faizlik iqtisadi artım gözləntisindən aşağı olub. Texniki resessiya adətən ardıcıl iki rüb iqtisadi tənəzzül kimi qəbul edilir.
Yaponiya Mərkəzi Bankı yanvar ayında 2026-cı ilin martında başa çatacaq maliyyə ili üçün artım proqnozunu 0,7 faizdən 0,9 faizə yüksəldib. Bank həmçinin 2026-cı maliyyə ili üzrə gözləntisini 0,7 faizdən 1 faizə qaldırıb.
İllik müqayisədə Yaponiya iqtisadiyyatı 0,2 faiz artsa da, bu göstərici bazarın 1,6 faizlik gözləntisindən aşağı qalıb. Əvvəlki rübdə iqtisadiyyat illik 2,3 faiz azalmışdı.
Məlumatlar Yaponiyanın ikinci ən böyük ticarət tərəfdaşı olan ABŞ ilə ticarət razılaşması çərçivəsində 550 milyard dollarlıq investisiya öhdəliyi üzərində işlədiyi bir dövrdə açıqlanıb.
Yaponiya Nazirlər Kabinetinin məlumatlarına görə, özəl istehlak ixrac və dövlət xərclərindəki zəifliyi kompensasiya edərək cüzi iqtisadi artıma səbəb olub.