Karantin rejimi Azərbaycana avtomobil idxalını da vurub
2020-ci ilin yanvar-aprel dövründə Azərbaycana 201 milyon 420 min dollar dəyərində 17 min 196 ədəd avtomobil idxal edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, ötən ilin ilk 4 ayı ilə müqayisədə 2020-ci ilin ilk 4 ayında avtomobil idxalı təxminən 47% artıb. 2019-cu ilin yanvar-aprel dövründə Azərbaycana 11 min 695 ədəd avtomobil idxal edilmişdi.
İlk 4 ayda ölkəmizə 16 min 20 ədəd minik avtomobili, 69 ədəd avtobus, 1 048 ədəd yük avtomobili və 59 ədəd xüsusi təyinatlı avtomobil idxal edilib.
2020-ci ilin aprel ayında 1704 ədəd avtomobil idxal edilib. Bu il yanvarda 5 906 ədəd, fevralda 5 641 ədəd, martda isə 3 945 ədəd avtomobil idxal edilmişdi. Mart ayı ilə müqayisədə Apreldə avtomobil idxalı 2,3 dəfə azalıb. Beləliklə, koronovirusun qarşısının alınması üçün tətbiq edilən karantin rejimi avtomobil satışlarına mənfi təsir edib.