"Daimler daha 10 min nəfəri işdən çıxara bilər"
Almaniyanın avtomobil istehsalçısı Daimler AG-nin 2025-ci ilə qədər daha 10 min nəfəri işdən çıxarmağı planlaşdırdığı bildirilir.
Marja xəbər verir ki, "Automobilwoche" jurnalının şirkətdəki mənbələrinə istinadən yaydığı xəbərinə görə, Daimler AG-nin İcraçı direktoru Ola Kaellenius yeni bir xərc qənaət proqramı hazırlayır. Plana görə 2025-ci ilə qədər daha 10 min nəfər işdən çıxarıla bilər.
Jurnala görə Mercedes-Benz avtomobillərinin istehsalçısı olan Daimler AG şirkəti məlumat texnologiya xidmətlərini kənardan təmin etməyi və araşdırma ilə inkişaf etdirmə departamentlərindəki işçiləri azaltmağı hədəfləyir.
Şirkət Noyabr ayında işçi qüvvəsinin 2022-ci ilə qədər 10 min nəfər və personal xərclərinin 1.4 milyard avro (1.6 milyard dollar) azaldılması planını açıqlamışdı.
Xəbərdə, Daimler-in 2019-un sonunda 299 min ətrafında işçisi olduğu qeyd edilib. Markanın, Bloomberg News-a danışan nümayəndəsi Joerg Howe, "Biz yalnız bir ədəd tələffüz etdik və o da hədəflədiyimiz 1.4 milyard dollarlıq qənaətdir. Digər hər şey "Automobilwoche"-ın fərziyyəsidir" deyib.
Bundan başqa "Automobilwoche" jurnalı, Volkswagen AG-nin kommersiya avtomobilləri istehsalının bir qisimini Polşaya köçürəcəyini və Almaniyadakı ana istehsal zavodundan 5 min ətrafında işçini çıxaracağını bildirmişdi.