“Azərsu”yun investisiyaları 3,3 milyard manatı keçib
31 Dekabr 2017-ci il tarixinə “Azərsu”yun dövlət zəmanəti ilə beynəlxalq maliyyə təşkilatları tərəfindən maliyyələşdirilmiş investisiyaları 1 milyard 61 milyon 391 min manata çatıb.
“Marja” “Azərsu” ASC-nin hesabatına istinadən xəbər verir ki, bu, 272 milyon 148 min manat və ya 34,5% çoxdur. 2016-cı ilin sonunda dövlət zəmanəti ilə beynəlxalq maliyyə təşkilatları tərəfindən maliyyələşdirilmiş investisiyalar 789 milyon 243 min manat təşkil etmişdi.
Ötən il dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilmiş investisiyalar isə 526 milyon 643 min manat və ya 23,5% artaraq 2 milyard 765 milyon 200 min manata çatıb.
“Azərsu” ASC-nin cəmi investisiyaları 3,3 milyard manatı keçib.
“Azərsu” kreditləri Dünya Bankı, KfW, Natixis, Asiya İnkişaf Bankı (AİB ) və Azərbaycan Beynəlxalq Bankından (ABB) cəlb edib. Dünya Bankı və KfW –dən kredit illik 0.75%-lə, Natixis-dən illik 2.45%-lə, AİB-dən 2.5%-lə, ABB-dən isə 1%-lə cəlb edilib.
31 Dekabr 2017-ci il tarixində “Azərsu”yun cəmi kredit borcu 238 milyon 805 min manat təşkil edib. 31 Dekabr 2016-cı il tarixində bu məbləğ 421 milyon 929 min manat idi.