“Azərboru”nun gəlirləri 2 dəfəyə yaxın azalıb
“Azərboru” ASC-nin yığılmış zərəri cəmi aktivlərini üstələyir. ASC demək olar iflasa uğrayıb.2019-cu ildə “Azərboru” ASC-nin yığılmış zərəri (ödənilməmiş zərər) 4 milyon 309 min manat azalaraq 20 milyon 664 min manata düşüb.
Marja Şirkətin maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, zərər ASC-nin 3 milyon 517 min manat olan nizamnamə kapitalını tamamilə silib və mənfi 20 milyon 664 manat kapital yaranıb.
2019-cu ildə “Azərboru”nun cəmi aktivləri 1 milyon 347 min manat və ya 10,4% artaraq 14 milyon 248 min manata yüksəlib. Aktivlərin artması ötən il uzunmüddətli debitor borcların 2 milyon 487 min manat və ya 79% artaraq 5 milyon 619 min manata yüksəlməsindən qaynaqlanır.
Hesabat dövründə “Azərboru” 4 milyon 309 min manat xalis mənfəət əldə edib. Xalis mənfəət əsas əməliyyat mənfəətindən qaynaqlanmır.
2019-cu ildə “Azərboru” ASC-nin göstərilmiş xidmətlərdən və satılmış mal-materialdan cəmi gəliri 332,8 min manat təşkil edib. Şirkət 2018-ci ildə 626,2 min manat cəmi gəlir əldə etmişdi. Beləliklə, 2018-ci illə müqayisədə 2019-cu ildə 1.9 dəfə azalıb.