Dünya iqtisadiyyatının artımı ilə bağlı proqnoz pisləşdirildi
Fondun hesabatına görə, dünya inflyasiyası ilkin olaraq gözlənildiyindən daha yavaş da olsa, 2022-ci ildəki 8,7%-dən 2023-cü ildə 7%-ə, 2024-cü ildə isə 4,9%-ə qədər azalacaq.Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) dünya iqtisadiyyatının artım templəri ilə bağlı proqnozunu 2023-cü ildə 2,8%-ə, 2024-cü ildə isə 3%-ə qədər pisləşdirib.
Marja xəbər verir ki. bu barədə BVF-nin Dünya iqtisadiyyatının inkişaf perspektivləri haqqında çərşənbə axşamı dərc olunmuş hesabatında deyilir.
“Bizim son proqnozlarımıza görə, dünya iqtisadiyyatının artım tempi bu il 2,8% olacaq, 2024-cü ildə bir qədər artaraq 3%-ə çatacaq”, - deyə hesabatda bildirilir.
Beləliklə, BVF-nin bu il dünya ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) artımı ilə bağlı yanvar ayı proqnozu 0,1 faiz bəndi pisləşib. Növbəti il üçün proqnozu da 0,1 faiz bəndi pisləşib.
Hesabatda deyilir: “Dünya inflyasiyası ilkin olaraq gözləniləndən daha yavaş da olsa, 2022-ci ildəki 8,7%-dən bu il 7%-ə, 2024-cü ildə isə 4,9%-ə qədər azalacaq”.