Avropa iqtisadiyyatının "mühərriki "olan Almaniya tənəzzülə daxil olub
Almaniyanın 2023-cü ilin birinci rübü üçün ümumi daxili məhsul (ÜDM) məlumatı 0,3% azalma ilə dəyişdirilib. Əvvəlki rəqəm ölkə iqtisadiyyatının ÜDM-ində dəyişiklik olmadığı barədə idi.
Marja xəbər verir ki, birinci rübdə qeydə alınan rüblük müqayisədə 0,3% azalma ilə ölkə iqtisadiyyatı tənəzzülə daxil olub. 2022-ci ilin son rübündə Almaniya iqtisadiyyatı rüblük müqayisədə 0,5% azalmışdı.
İqtisadiyyatın kiçilməsinə dövlət xərclərinin azalması və inflyasiyanın istehlakçılara mənfi təsiri nəticəsində ev təsərrüfatlarının xərclərinin azalması səbəb olmuşdur.
Son sorğular da iqtisadi mənzərənin pisləşməsinə işarə edir. Ifo gözlənti göstəricisi may ayında 91,7-dən 88,6-ya düşüb.
Avropa Mərkəzi Bankının faiz artırması da qitənin ən böyük iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərir. Bank inflyasiyanı 2 faiz hədəfə çatdırmaq üçün iyul ayından bəri faiz dərəcələrini 3,75 faiz bənd artırsa da, rəsmilər artımların hələ bitmədiyini vurğulayır.
Ənənəvi olaraq makroiqtisadiyyatda tənəzzül, real ümumi daxili məhsulun iki və ya daha çox rüblük dövrdə ardıcıl olaraq azalma (mənfi) göstərdiyi bir vəziyyətdir.