Yaponiyanın tədiyə balansının profisiti ilin birinci yarısında 56 milyard dollara yüksəlib
2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə bu, təxminən 5,6 milyard dollar artıb.2023-cü ilin birinci yarısında Yaponiya bütün xarici ticarət və maliyyə əməliyyatlarını nəzərə alan tədiyyə balansını 8,013,2 trilyon yen (hazırkı məzənnə ilə təxminən 56 milyard dollar) profisitlə bağlayıb.
Maliyyə Nazirliyi bildirib ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 802,3 milyard yen (təxminən 5,6 milyard dollar) çoxdur, bu, əsasən idxal olunan neftin qiymətlərinin aşağı düşməsi hesabına baş verib.
Yanvar-iyun aylarında Yaponiya xarici ticarətinin kəsiri təxminən 5,179 trilyon yenə (36,1 milyard dollardan çox) düşüb. Avtomobil ixracının artması və ölkənin demək olar ki, tamamilə idxal etdiyi neft və maye qazın ucuzlaşması səbəbindən illik hesablamada kəsir 472 milyard yen (3,3 milyard dollar) azalıb.
2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında Yaponiya korporasiyaları xarici investisiyalar hesabına 17,529 trilyon yen (122,3 milyard dollardan çox) xalis mənfəət əldə ediblər.