Moskva Birjası dollar və avro ilə ticarəti və hesablaşmaları dayandırdı
ABŞ-ın Moskva Birja Qrupuna qarşı məhdudlaşdırıcı tədbirlər (sanksiya) tətbiq edib.
Marja.az xəbər verir ki, bununla əlaqədar olaraq, 13 iyun 2024-cü il tarixindən etibarən Moskva Birjasının valyuta bazarında ABŞ dolları, avro valyuta cütlükləri, Honq-Konq dolları ilə ticarət dayandırılıb. Digər alətlər üzrə ticarət davam edəcəkdir.
Səhm, qiymətli metallar və törəmə maliyyə alətləri bazarlarında ABŞ dolları və avro ilə hesablaşmaları olan alətlər istisna olmaqla, bütün alətlər üzrə ticarət həyata keçirilir.
Birjadankənar bazarda ABŞ dolları və avro ilə əməliyyatlar davam etdiriləcək.
ABŞ dolları və avronun rubla rəsmi məzənnələrini müəyyən etmək üçün Rusiya Mərkəzi Rusiya Bankının 6290-U saylı Direktivinə uyğun olaraq bank hesabatlarından və birjadankənar ticarətin rəqəmsal platformalarından alınan məlumatlardan istifadə edəcək.
Şirkətlər və fiziki şəxslər Rusiya bankları vasitəsilə ABŞ dolları və avro almağa və satmağa davam edə bilərlər. Vətəndaşların və şirkətlərin hesablarında və əmanətlərində olan ABŞ dolları və avrodakı bütün vəsaitlər təhlükəsiz olaraq qalır. Vətəndaşların və təşkilatların ABŞ dolları və avrodakı əmanətləri və hesabları üçün Rusiya Bankı tərəfindən müəyyən edilmiş vəsaitlərin buraxılması üzrə rejim saxlanılır.