Google-un ABŞ-da bölünməsi nəzərdən keçirilir
Google-un onlayn axtarış bazarında inhisarçılığının vurduğu zərəri azaltmaq üçün, şirkət, bəzi əməliyyatlarını satmağa məcbur edilə bilər. Marja.az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi belə bir tövsiyə ilə çıxış etməyi nəzərdən keçirir.
ABŞ-da internet axtarışlarının 90 faizini əhatə edən Google-un qeyri-qanuni monopoliya yaratdığı müəyyən edilib. Ədliyyə Nazirliyinin təklif etdiyi həllər Google-un gəlirlərini azaltmaq və rəqiblərinə böyümək üçün daha çox yer açılmasını nəzərdə tutur.
Həmçinin Ədliyyə Nazirliyi Google-dan axtarış və süni intellektlə işləyən axtarış funksiyaları üçün istifadə etdiyi indeksləri, məlumatları və modelləri rəqiblərinə təqdim etməsini tələb edən sorğunu nəzərdən keçirir.
Bunlardan başaqa, Ədliyyə Nazirliyi, axtarış sistemini əvvəlcədən və ya yeni cihazlarda "defolt" kimi quraşdırılmasına Google-un son qoymasını tələb edə bilər.
Google-un bölünməsi ilə bağlı xəbərlər bazarlara aşağı yönlü təsir göstərib. Çərşənbə axşamı günü S&P 500 təxminən 1 faiz, Nasdaq 100 indeksi isə 1,6 faiz artımla bağlansa da, ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin Google-un bölünməsini nəzərdən keçirdiyi barədə xəbərdən sonra ABŞ fond fyuçersləri ucuzlaşıb.