23 ildə 1,1 trilyon dollarlıq iqtisadiyyata çevriləcək
Soyuq Müharibə dövrünün qızışdırdığı Rusiya - ABŞ rəqabəti sayəsində artan, ancaq 60 ildir qış yuxusuna davam edən kosmos investisiyaları, Elon Muskun rəhbərliyi altında SpaceX-in qurulması, Trump rəhbərliyinin 1993-cü ildə buraxılan Milli Kosmos Şurasını yenidən qurması ilə təkrar cəlbedici investisiyalar arasına girir.
"Marja" xəbər verir ki, Morgan Stanley-ə görə, bu gün 350 milyard dollar dəyərindəki kosmos sənayesi 2040-cı ildə 1,1 trilyon dollarlıq iqtisadiyyata çevriləcək.
Morgan Stanley-ə görə kosmik sərmayələrdən gələcəkdə gəlir götürəcək 20 şirkət var. Morgan Stanley-in "Kosmos 20" adını verdiyi siyahıda aşağıdakı şirkətlərin adıları var:
Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook, Amazon, Boeing, Honeywell, Softbank, United Technologies, Lockheed Martin, Qualcomm, Adobe Systems, Northrop Grumman, Intuit, Analog Devices, XL Group, Shopify, SES, GoDaddy, Inmarsat.
İnternetin genişlənməsini təmin edən şirkətlərin kosmos sənayesindən əldə ediləcək gəlirin çoxuna sahib olacağını deyən Morgan Stanley mütəxəssisləri, "Dünyanın az inkişaf etmiş regionlarında internetin təmin edilməsilə 400 milyard dollarlıq artan gəlir imkanı olacaqdır" ifadəsini istifadə edblər.