Senat təsdiq etdi, Fed-in "sükanı" arxasına keçir
ABŞ Senatı, Prezident Donald Trumpın ABŞ Mərkəzi Bankı (Fed) sədrliyinə namizəd göstərdiyi Cerom Pauelı (Jerome Powell) təsdiq edib.
"Marja" xəbər verir ki, hazırda Fed-in idarə heyətinin üzvü kimi fəaliyyət göstərən Pauellın namizədliyi, Senatdakı səsvermədə 12-yə qarşı 85 səslə qəbul edilib.
Dünyanın ən mühüm mərkəzi bankı olan Fed-in yeni sədri olmağa haqq qazanan Pauell, and içdikdən sonra mövcud Fed sədr Janet Yellenin yerini alacaq.
Pauellin vəzifə müddətində 2012-ci ildən bu yana birlikdə çalışdığı Yellenin yolu ilə mərhələli pul siyasətini davam etdirəcəyi gözlənilir.
ƏN VARLI FED SƏDRİ OLACAQ
Qısa müddət sonra Fed-in sükanı arxasına keçəcək Pauellin sərvətinin, maliyyə sektorundakı "uğurlu" karyera sayəsində təxminən 55 milyon dollara çatdığı güman edilir. Bu rəqəm, Pauellin 1940-lardan bu yana ən zəngin Fed sədri olacağı anlamına gəlir.
Siyasət və hüquq sahələrində təhsil alan Pauell, bankın təxminən 40 ildir ki, iqtisadiyyat dərəcəsinə malik olmayan sədri olacaq.
Banka 1978-ci ildən sonra sədr olan Paul Volcker, Alan Greenspan, Ben Bernanke ve Janet Yellen-ın iqtisadiyyat sahəsində doktorluq dərəcələri var idi.