ABŞ-ın iqtisadiyyatının artım rəqəmi dəyişdirildi - DOLLAR QALXIR
ABŞ iqtisadiyyatının 2017-ci ilin 4-cü rübü üzrə artım rəqəmi dəyişdirilib. Ticarət Nazirliyinin məlumatlarına görə, ÜDM-in artımı 2.6%-dən 2.5%-ə endirilib. Bu, proqnoza uyğundur.
İqtisadiyyatın ən böyük hissəsini təşkil edən şəxsi istehlak bu dövrdə 3.8% artıb, proqnoz 3.6% idi. Baza PCE 4-cü rübdə proqnoza paralel olaraq 1.9% artıb.
İqtisadiyyat ötən ilin 3-cü rübündə 3.2% artmışdı. Aşağı istiqamətli dəyişikliyə baxmayaraq, bugünkü fakt iqtisadiyyatın 2017-ci ili güclü başa vurduğunu göstərir.
İqtisadiyyatın bu ilin ilk rübündə mövsümi təsirlərlə zəifləyəcəyi, 2018-in qalanında isə vergi gözəştləri və artan dövlət investisiyalarının təsirilə yüksəlməsi gözlənilir.
Fed-in yeni sədri Jerome Pauell dünən ABŞ Konqressində təqdimatında Dekabr ayından bu yana iqtisadiyyatının gücləndiyini ifadə etmiş, bu da Fed-in 2018-də 3 əvəzinə 4 dəfə faiz artıracağına dair ehtimalları qüvvətləndirmişdir.
Dollar mühüm valyutalıar qarşısında bahalaşmaqda davam edir. Artıq Avro/Dollar məzənnəsi 1.22-dən də aşağı düşüərək 1.2190 səviyyəsinə gəlib ( Dollar bahalaşıb, Avro ucuzlaşıb.)