İran neft hasilatını yavaş-yavaş artıracaq
İranın neft naziri Bijan Zangane, OPEC-in iyun ayında neft hasilatının azaldılması müqaviləsini 2019-cu ilə uzatmaq qərarı verəcəyini deyib.
"Marja" xəbər verir ki, "Wall Street Journal"a danışan Zangane, ABŞ-da neft istehsalında baş verən artıma qarşı İranın OPEC-dən neft qiymətlərini 60 dollar ətrafında saxlamaq üçün çalışmasını istədiyini bildirib.
"Neft qiymətləri 70 dollar səviyyəsinə qalxarsa, bu vəziyyət ABŞ-da nefti hasilatının artımasını təşviq edəcəkdir" - deyən İranlı nazir, İranın tədricən neft hasilatını artırmağa başlayacağını bildirib.
OPEC üzvləri və tərəfdaşları (Rusiya, Azərbaycan və s.) neftin qiymətinin aşağı düşməsi səbəbindən neft hasilatlarını azaltmaq qərarı veriblər. Müqaviləyə OPEC-in iyun ayında keçirəcəyi iclasında yenidən baxılacaq. Mövcud müqavilə 2018-ci ilin sonunda başa çatacaqdır.