"Qazprom"dan Baltik Dənizində 20 milyard dollarlıq layihə
Rusiyanın enerji şirkəti "Qazprom"un, Baltik Dənizi sahilində 20 milyard dollarlıq qaz emalı kompleksi yaradılması işlərinə başladığı bildirilir.
"Marja" xəbər verir ki, Rusiyanın xəbər agentliyi TASS-ın "Qazprom" rəsmilərinə istinadən yaydığı xəbərinə görə, "Qazprom", Sankt- Peterburq şəhəri yaxınlığında və Baltik Dənizi sahili olan bir ərazidə illik 45 milyard kubmetr qaz emalı gücünə malik bir müəssisə inşa etməyi planlaşdırır.
Layihənin, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinə yaxınlığı ilə tanınan Arkadiy Rotenbergin keçmişdə sahibi olduğu "RusGasDobycha" ilə birgə aparılacağı məlumatına yer verilən xəbərdə, layihədə ümumi investisiyanın 20 milyard dollara çatacağı qeyd olunub.
"Mitsui" və "Mitsubishi" kimi bəzi Yapon şirkətlərinin də layihəyə maraq göstərdiklərinin qeyd edildiyi xəbərə görə, eyni ərazidə inşası planlaşdırılan Baltic LNG layihəsinə də mayeləşdirmək üçün qaz təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Həyata keçirilməsi halında, təxminən 55 milyard dollarlıq dəyəri olan "Sibirin Gücü" təbii qaz boru xəttindən sonra "Qazprom"un ən böyük ikinci investisiyası olacaq layihə ilə Rusiyanın enerji məhsulları ixracının şaxələndirilməsi məqsədi güdülür.