Elon Musk-ın ötən günlərdə atdığı bir "tweet" ABŞ-da böyük mübahisə yaradıb.
Musk, "Tesla-nın səhmini 420 dollardan birjadan çıxarmağı qiymətləndirirəm. Maliyyəsi həll edilib", - deyib. Bu açıqlamadan sonra şirkətin səhmləri də 387 dollarla qalxaraq indiyə qədər gördüyü ən yüksək səviyyəyə çatıb.
"Marja" xəbər verir ki, şirkətin səhmləri sonra bir az ucuzlaşsa da Çərşənbə gününü 379 dollardan tamamlayıb. Tesla-nın bazar dəyəri isə 61 milyard dollara qalxıb.
2010-ci ildə ilk dəfə birjaya çıxan (İPO) zaman Tesla-nın bir səhmi 17 dollar idi. Aradan keçən dövrdə Model 3 və Model X kimi çox mühüm modelləri bazara çıxaran şirkətin səhmləri kəskin bahalaşıb.
Tesla səhmləri 8 ildə 22 dəfədən çox qiymət artımı göstərib. Bir başqa ifadə ilə 2010-ci ildə 1000 dollarlıq şirkət səhmi alan bir sərmayəçinin hazırda 22 min dollardan artıq pulu var.
Digər tərəfdən, ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyası (SEC) tərəfindən Elon Muskın belə mühüm bir açıqlamanı nə üçün "Twitter" üzərindən edildiyi və bunun investor hüquqlarının qorunması qaydalarına uyğun olub olmadığına dair istintaq aparacaq.