Türkiyənin milli pul çağırışına Kremldən cavab
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "ticarəti milli pul vahidləri aparmaq" çağırışına cavab verən rəsmi Kreml, bunu bütün ölkələrlə həyata keçirmək üçün çalışdıqlarını bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, dünən Rusiyanın Baş nazirinin birinci müavini və maliyy naziri Anton Siluanov, ABŞ dollarının beynəlxalq ticarətdə təhlükəli bir alət halına gəldiyini bildirərək "ABŞ dollarındakı aktivlərə investisiyalarımızı əhəmiyyətli nisbətdə azaltdıq və azaltmağa davam edəcəyik. Dollar əvəzinə də Avro və Çin yuanı kimi pul vahidlərinin istifadəsini artıracağıq",- açıqlamasında etmişdi.
Rəcəb Tayyib Ərdoğan etdiyi açıqlamada, Türkiyənin Çin, Rusiya, İran, Ukrayna kimi ölkələrlə ticarəti milli pul vahidləri üzərindən həyata keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirmişdi.
"ABŞ DOLLARI SİYASİ ALƏT KİMİ İSTİFADƏ EDİR"
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin də ABŞ-ın dolları siyasi bir alət kimi istifadə etməsini tənqid edərək "ABŞ-ın dolların istifadə edilməsinə yönəlmış məhdudlaşdırıcı addımlarını strateji bir səhv kimi görürük",- demişdi.