Rusiya neft və qaz satışında Avroya keçməyi düşünür
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bu həftə sonu Almaniyanın Baş naziri Angela Merkellə keçirəcəyi görüşündə neft və qaz müqavilələrində Avroya keçmək məsələni müzakirə edəcəyi gözlənilir.
Rusiya Elmlər Akademiyasının Avropa İnstitutunun Tədris üzvü Dmitri Danilova görə, müqavilələrdə Avro istifadəsinə keçilməsi ABŞ-ın gələcəkdəki mümkün sanksiyalarına qarşı əməkdaşlığı təminat altına ala biləcək "əhəmiyyətli bir kart və ciddi bir iqtisadi tədbir" xarakterindədir.
Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novak, hökumətin neft ilə bağlı sazişlərdə, xüsusilə də Türkiyə və İranla dollar əvəzinə yerli pul vahidlərinin istifadəsi imkanını araşdırıldığını demişdi. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da Ankaranın ən böyük müttəfiqləri olan Rusiya, İran, Çin və Ukrayna ilə ticarətdə yerli pul vahidlərindən istifadəyə keçə biləcəklərini qeyd etmişdi.
Ekspertlər Dollar istifadəsindən imtina edilməsinin təkcə neft deyil, digər alış-verişlərdə də mümkün olduğunu bildirirlər.