Fitch: AMB-nin monetar təşviqdən çıxışı qlobal istiqraz faizlərini yüksəldə bilər
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi Fitch-ə görə, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) monetar genişlənmə (təşviq) siyasətinə (Quantitative easing -QE) son verməsi qlobal istiqraz faizlərini yüksələdəcək.
"Marja" xəbər verir ki, Agentlik, AMB-nin 2018-ci ilin Dekabrında monetar genişlənməni bitirdiyi zaman Avro Zonasından kapital çıxışlarının azalmağa başlaması vəziyyətində qlobal istiqraz faizlərinin yuxarı istiqamətli bir təzyiqlə üzləşəcəyi fikrindədir.
Fitch-in açıqlamasında, "AMB, monetar təşviq proqramının başlanğıcından bu yana 2 trilyon avronun üzərində istiqraz alıb və bu zaman Avro Zonasında istiqrazlardan çıxışların məbləği 1.5 trilyon avro təşkil edib. AMB monetar təşviqlərdən çıxdığı zaman, bu istiqrazlardan çıxışlar kəskin şəkildə aşağı düşərək ABŞ xəzinə istiqrazlarına olan tələbatı azaldacaq və beləliklə, ABŞ və digər qlobal istiqraz faizləri qalxacaq" ifadəsi istifadə edilib.