Rusiyanın reytinqi təsdiq edildi
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi "Fitch Ratings"dən verilən açıqlamada, Rusiyanın xarici və milli pul vahidində kredit reytinqinin "BBB-" səviyyəsində təsdiq edildiyi, proqnozunun "müsbət" olduğu qeyd olunub.
Açıqlamada, Rusiyanın balansının güclü, xarici maliyyələşməsinin müqavimətli və makroiqtisadi siyasətlər çərçivəsinin etibarlı olduğu vurğulanıb.
Açıqlamada, iqtisadiyyatın xam əmtəələrdən asılılığının yüksək, idarəetmə standartlarının gücsüz və geosiyasi gərginliklərə açıq olduğu bildirilib.
Açıqlamada, geosiyasi gərginliklərin artması ilə makroiqtisadi və maliyyə tarazlığını pozacaq yeni sanksiyaların tətbiq edilməsi vəziyyətlərində Rusiyanın kredit reytinqinin mənfi təsir göstərəcəyi xəbərdarlığı edilib.
Bundan başqa açıqlamada, potensial böyüməni artıran struktur islahatların həyata keçirilməsi və makroiqtisadi tarazlığın yaxşılaşmağa davam etməsinin isə ölkənin kredit reytinqinin müsbət təsir göstərəcəyi bildirilib.
Rusiya iqtisadiyyatının bu il 1,8 faiz artacağınım gözlədiyinə yer verilən açıqlamada, bu nisbətin gələn il 1,5 faiz və 2020-də 1,9 faiz olmasının nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.