Rusiyadan kapital çıxışı artmağa davam edir
Rusiyadan xalis kapital çıxışı bu ilin 8 ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 176 faiz artaraq 26,5 milyard dollara çatıb.
"Marja" xəbər verir ki, Rusiya Mərkəzi Bankı, ölkədən kapital çıxışının bu ilin ilk 8 ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 176 faiz artaraq, 9,6 milyard dollardan 26,5 milyard dollara yüksəldiyini açıqlayıb.
Ölkədən kapital çıxışının başlıca olaraq bank sektorundan qaynaqlandığına işarə edilən açıqlamada, bankların bu dövrdə xarici aktivlərini artırdıqları qeyd edilib.
Rusiya İqtisadi İnkişaf Nazirliyi tərəfindən bir müddət öncə nəşr olunan proqnozda, kapital çıxışının bu il sonu etibarilə 41 milyard dollar səviyyəsində olacağı nəzərdə tutulmuşdu.
Rusiyadan xalis kapital çıxışı 2017-ci ildə bir əvvəlki ilə nisbətən 58 faiz artaraq 31,3 milyard dollar təşkil etmişdi.