"Uzun bir zaman aşağı gəlir əldə edəcəyik"
Milyarder, hedc fondu rəhbəri Ray Dalio, aşağı faizli illər və monetar genişlənmədən sonra "Uzun bir zaman aşağı gəlir əldə ediləcəyik" söyləyib.
"Marja" "Bloomberg"ə istinadən xəbər verir ki, "Bridgewater Associates"ın banisi Ray Dalio, faizlərin yüksəlməsi və mərkəzi bankın monetar təşviq siyasətinin başa çatması ilə ABŞ-dakı aktivlərin gəlirliyinin aşağı düşdüyünü bildirib.
"Uzun bir zaman aşağı gəlir əldə edəcəyik",- deyən Dalio, bir sonrakı iqtisadi geriləmə gələndə, Avropanın ortaq bir mali birliyə malik olmaması və millətlər arasında birlik olmaması səbəbindən daha böyük bir çətinliklə qarşı-qarşıya qalacağını qeyd edib. Dalio, "Ən çox çətinlik çəkən yəqin ki, Avropa olacaq",- deyib.
Bu günün borc səviyyəsinin, yüksələn populizm və zənginlə yoxsul arasındakı bərabərsizliyin artdığı 1930-ların sonunu xatırlatdığını bildirən Dalio, o vaxt olduğu kimi, indi də hökumətlərin - aşağı faiz və monetar genişlənmə kimi alətlər ilə - iqtisadi geriləmə ilə mübarizə aparmaqda məhdud gücü olduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, mərkəzi bankların monetar genişlənmə (monetar təşviq) aləti bazardan qiymətli kağızların alınmasını nəzərdə tutur.