Şənbə və Bazar günləri küçəyə çıxmaq qadağan oluna bilər
Azərbaycanda Cümə günü axşamdan Bazar ertəsi səhərə qədər tam məhdudlaşdırma gözlənilir"Azərbaycanda koronavisrusa yoluxanların sayının sürətlə artması karantin rejiminin yumuşaldılmasının dayandırılmasını və yenidən məhdudiyyətlərin tətbiq edilməsini aktuallaşdırıb".
Marja xəbər verir ki, bunu keçirilən brifinqdə Nazirlər Kabinetinin mətbuat xidmətinin rəhbəri İbrahim Məmmədov bildirb.
"Ola bilsin ki, Cümə günü axaşmadan Bazar ertəsi səhərə qədər hərəkətin tam məhdudlaşdırılması, mağazaların bağlanması rejimi tətbiq edilsin. Bu barədə Baş nazir sabah qərarını verəcək",- İbrahim Məmmədov bildirib.
"Son günlər yoluxma dərəcəsi artır, sağalanların sayı yoluxanların sayından xeyli geri qalır. Buna səbəb vətəndaşların məsuliyyətsizliyidir. Karantin rejiminin yumşaldılması dayandırılır və yenidən məhdudlaşdırılma aktivləşdirilir. Belə ki, cümə günü axşamdan bazar ertəsi səhərə kimi tam qapadılma tətbiq olunacaq. İctimai və fərdi nəqliyyat hərəkəti, küçəyəçıxma, iş rejimi məhdudlaşdırılacaq, mağazalar qapadılacaq. Bir sözlə tam qapalı rejim yaradılacaq".
İ. Məmmədov deyib ki, yoluxma və sağalma arasında fərq getdikcə artmaqdadır: “Bu, yeni situsiya yaradıb. Əsas fərq də vətəndaşların karantin rejiminin tələblərinə əməl etməməsidir. Ticarət mərkəzlərində, metroda insanlar karantin rejiminin qaydalarına əməl etmirlər. Buna görə də yenidən karantin rejiminin yumşaldılması prosesinin dayandırılması, o cümlədən yenidən məhdudlaşdırma qaydalarının qoyulması ilə bağlı məsələ aktuallaşır".
TƏBİB İdarə Heyətinin sədri Ramin Bayramlı bildirib ki, Azərbaycanda həftə sonu (şənbə və bazar) tam qapanma gözlənilir. Həmin günlər ərzaq mağazaları da bağlı olacaqdır. Vətəndaşlar 2 günülük küçəyə çıxmaq qadağasını nəzərə alaraq ərzaqları öncədən almalıdırlar.
Karantin rejiminin sərtləşdirilməsinin təfərrüatları sabah açıqlanacaqdır. Bu məsələ ilə əlaqədar Baş nazirin çıxışı olacaq.
Həftəsonları küçəyə çıxmaq qadağası 2 ayadək davam edə bilər. Bu qadağa bayram günlərini də əhatə edə bilər.
Həftəsonları küçəyə çıxmaq qadağası üzrə digər ölkələrin təcrübələri öyrənilmiş və bunun effektiv olduğu görülmüşdür.
Qeyd edək ki, son 24 saatda Azərbaycan Respublikasında 325 yeni koronavirus infeksiyasına yoluxma faktı (ən böyük gündəlik yoluxma) qeydə alınıb, 101 nəfər müalicə olunaraq sağalmış və evə buraxılıb. COVID-19 üçün götürülən analiz nümunələri müsbət çıxmış 1954, 1955, 1956, 1973 və 1978-ci il təvəllüdlü 5 nəfər vəfat edib.