Azərbaycanın da qoşulduğu hasilatın azaldılması planı səmərəsiz oldu
Neft bu həftə 4.3 faiz düşüb və Noyabr ayında OPEC-in hasilatın azaldılması qərarını verdiyi zamankı səviyyələrə yaxınlaşıb.
"Marja" xəbər verir ki, ABŞ-da açıqlanan göstəricilər, xam neft ehtiyatlarının azalacağı gözləntilərinin əksinə artdığını göstərdi. Amerika xam neft hasilatının 2018-də gündə 10 milyon barelin üzərinə çıxaraq rekord səviyyəsinə yüksələcəyi bildirilir. Digər tərəfdən, Nigeriyada, "Royal Dutch Shell" bir ildən uzun müddət apardığı ixrac məhdudiyyətlərini qaldırıb.
Bakı vaxtı ilə, saat 18:30-a olan məlumata görə, Qərbi Texas neftin barrel qiyməti 45.58 dollardan əməliyyat olunub. Qiymət 4 Maydan bu yana ən aşağı səviyyəyə enib.
Brent nefti isə Londondakı ICE Futures Europe-də 7 sent düşərək 47.79 dollardan alıcı tapıb. Bu həftə qiymət 4.3% geriləyib.
Neft İxrac Edən Ölkələr Birliyi (OPEC) və onun tərəfdaşları (Azərbaycan, Rusiya və .s) neft hasilatlarını 2018-ci ilin Mart ayna qədər azaltmaq barədə razılaşıblar. Məqsəd neft təklifini azaltmaq və qiymətlərin yüksəlməsinə nail olmaqdır. Hazırdakı vəziyyət bunu göstərir ki, razılaşma işləmir.