Qətər Hava Yolları Amerikan Hava Yollarından pay almaq istəyir
Qətər Hava Yolları (Qatar Airways), Amerikan Hava Yollarından (American Airlines) səhm satın almaq istədiyini bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, Qətər Hava Yollarından verilən yazılı açıqlamada, şirkətin Amerikan Hava Yollarını "güclü investisiya imkanı" kimi gördüyü qeyd edilib.
Qətər Hava Yolları Amerikan Hava Yollarının idarəetmə, əməliyyatlar və inzibati mərhələlərinə daxil olmaq istəmədiyini bildirib.
Qətər Hava Yolları açıqlamasında, Amerika Hava Yollarının ilk mərhələdə 4,75%-lik hissəsini almağı planlaşdırdığını açıqlayıb, Amerika Hava Yollarının idarə heyətinin icazəsi olmadan şirkətin bu faizi keçə bilməyəcəyi vurğulanıb.
Digər tərəfdən, ABŞ mətbuatında yer alan xəbərlərdə, Qətər Hava Yollarının Amerikan Hava Yollarından 10%-lik səhm satın almaq üçün təklif verdiyi məlumatı yer alıb.
Sözügedən təklifin ardından, Amerika Hava Yollarının Nyu-York Birjasında əməliyyat görən səhmləri günü 1,1 faiz artımla bağlayıb. Şirkətin bazar dəyəri də 24,3 milyard dollar olub.
Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Misir və Yəmən bu ayın əvvəlində "terrora dəstək verməklə günahlandırdıqları" Qətər ilə diplomatik əlaqələrini kəsiblər.