Neft "Rusiya" xəbərilə düşdü
Beynəlxalq mətbuatda, Rusiyanın OPEC rəhbərliyinin hasilatın daha da azaldılmasına dair bir təklifinə müxalif qalacağı barədə xəbər yayılıb. Xəbərin təsirilə, neft qiymətlərinin qalxması dayanıb.
Hökumət rəsmilərinə görə, Rusiya mövcud müqavilə ilə davam etmək istəyir, ancaq hasilatın azaldılmasının daha da artırılmasına razı deyil, çünki belə bir qərar bazara yanlış mesaj göndərəcək.
Neft, artan qlobal istehsalın Neft İxrac Edən Ölkələr Birliyi (OPEK) və tərəfdaşlarının istehsalı azaltmaq səylərinə mənfi təsir göstərəcəyi narahatçılıqları ilə ayı bazarında qalmaqda davam edir. Müqaviləyə daxil olmayan OPEC üzvləri -Liviya və Nigeriyada hasilat artır.
Bakı vaxtı ilə saat 08:30-a olan məlumata görə, Brent nefti Londonda ICE Futures Europe birjasında 4 sent və ya 0,3% düşərək 49.54 dollara gəlib. Qərbi Texas nefti (WTI) Nyu-Yorkda 6 sent düşərək bareli 46.98 dollara enib.