Apple-ın mənfəətinin azalacağı gözlənilir
Bazar dəyərinə görə dünyanın ən qiymətli şirkəti olan Apple Inc, Çində COVID ilə bağlı iPhone istehsalında gecikmələr və texnologiya sənayesinin yavaşlaması fonunda 2023-cü maliyyə ilinin birinci rübündə mənfəətin azaldığını açıqlaya bilər.
Marja xəbər verir ki, Visible Alpha-nın hesablamalarına görə, texnologiya nəhəngi yəqin ki, xalis mənfəətinin 10% azalaraq 31,3 milyard dollara və ya bir səhm üçün 1,96 dollara düşdüyünü açıqlayacaq. Gəlir, ehtimal ki, 1,4% azalaraq 122,2 milyard dollar olub.
Apple, fevralın 2-də bazarlar bağlandıqdan sonra birinci rübün nəticələrini açıqlayacaq.
Apple-ın iPhone Pro məhsullarını istehsal edən əsas Çin müəssisəsi oktyabr ayında çətinliklər ilə üzləşmişdir. Ehtimal ki, bu çətinliklər bəzi iPhone modellərinin istehsalının ilin sonuna qədər yavaşlamasına səbəb olub. Qlobal smartfon bazarının böyüməsi yavaşlasa da, iPhone-lar hələ də Apple-ın xalis satışlarının əksəriyyətini təşkil edir.
Eyni zamanda, texnologiya sənayesi yüksək inflyasiya və zəif iqtisadiyyat fonunda xərclərin artması ilə qarşı qarşıyadır.