Qazaxıstan 2023-cü ildə neft hasilatını 90,5 milyon tona çatdıracaq
Qazaxıstanın energetika naziri Bolat Akçulakov bu il neft hasilatını 90,5 milyon tona çatdırmağı hədəflədiklərini açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, Akçulakov nazirliyin geniş iclasında ölkənin enerji sektoru ilə bağlı açıqlamalar verib.
2022-ci ildə 84,2 milyon ton neft hasil etdikləri barədə məlumatı paylaşan Akçulakov, 2023-cü ildə bu həcmi 90,5 milyon tona çatdırmağı hədəflədiklərini bildirib.
Akçulakov 2022-ci ildə hasil edilən ümumi neftin 64,3 milyon tonunu ixrac etdiklərini, bu il isə 71 milyon ton neft ixrac etməyi planlaşdırdıqlarını bildirib.
Nazir Akçulakov ötən il ölkədə 13,7 milyon ton neft məhsulları istehsal edildiyinə diqqət çəkərək, “Bildirmək istərdim ki, 2022-ci ildə Aİ-92 markalı benzin və dizel istehsalında rekord həddə çatmışıq” deyib.
Akçulakov təbii qaz hasilatının 2022-ci ildə 53,2 milyard kubmetr reallaşdığını və bu il üçün planlarının 55 milyard kubmetr olduğunu bildirib.
Akçulakov növbəti illərdə illik neft hasilatını artırmaq üçün ölkənin üç ən böyük neft yatağında genişləndirmə işlərinin aparıldığını da bildirib.