Fitch Ermənistanın reytinq proqnozunu "müsbət"ə yüksəldib
Fitch miqrant faktoruna görə Ermənistanın reytinq proqnozunu müsbətə yüksəldib.Beynəlxalq reytinq agentliyi "Fitch" Ermənistanın xarici valyutada uzunmüddətli emitentin defolt reytinqini (EDR) “B+” səviyyəsində təsdiqləyib, lakin əsasən Rusiya, Belarus və Ukraynadan gələnlərin (miqrantların) müsbət töhfəsi hesabına proqnozu "sabit"dən "müsbət"ə dəyişib.
Marja xəbər veri ki, bu barədə agentlik məlumat yayıb.
“Rusiya, Ukrayna və Belarusdan əhali axını (hakimiyyət orqanlarına görə, təxminən 65 min nəfər) makroiqtisadi və vergi göstəricilərində yaxşılaşmaya kömək edib", - "Fitch" izah edir.
“Fitch” Ermənistan iqtisadiyyatının ötən il 11,6% artdığını qiymətləndirir ki, bu da son 15 ilin ən yüksək göstəricisi olub və buna böyük miqrant axını şərait yaradıb. Artımın 2023-cü ildə 6,1%-ə, 2024-cü ildə isə 4,7%-ə qədər yavaşlaması gözlənilir.
Bundan əlavə, reytinqi, pul köçürmələrinin 140% artması hesabına ölkəyə daxil olan pul axınının artması da dəstəkləyir.
Agentlik ölkədə inflyasiyanın cari ilin sonunda 6,5%-ə, 2024-cü ildə isə daha da 4,2%-ə qədər azalacağını proqnozlaşdırır.