Zelenski: Mükəmməl deyil, amma 20 maddəlik sülh planı mövcuddur
Zelenski, müharibəni sona çatdırmağa yönəlmiş sülh planı üzərində işlərin davam etdiyini bildirərək, 20 maddəlik bir planın olduğunu, bunun mükəmməl olmadığını, lakin bir planın mövcudluğunu qeyd edib.Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski, müharibəni sona çatdırmağa yönəlmiş sülh planı üzərində işlərin davam etdiyini bildirərək, “20 maddəlik bir plan var. Mükəmməl deyil, amma bir plan mövcuddur” ifadəsini işlədib.
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski “Ukrayna Diplomatik Xidməti Günü” münasibətilə paytaxt Kiyevdə Xarici İşlər Nazirliyində keçirilən tədbirdə çıxışı zamanı, müharibənin davam etdiyi dövrdə ölkəsinə xidmət edən ukraynalı diplomatlara təşəkkür edib və Ukraynanın bu gün qlobal miqyasda dəstək gördüyünü vurğulayıb.
Ukraynanın tarixində ilk dəfə olaraq demək olar ki, bütün dünyanı bir araya gətirməyi bacardığını deyən Zelenski, “Ukrayna, öz uzun tarixi boyunca ilk dəfə demək olar ki, bütün dünyanı birləşdirməyə nail olub” qiymətləndirməsini edib.
ABŞ-ın ötən ay müharibəni sona çatdırmaq məqsədilə hazırladığı sülh planı üzərində danışıqların davam etdiyini bildirən Zelenski, “Bu müharibəni sona çatdırmaq üçün səmərəli və məzmunlu bir danışıqlar prosesinin içində olmağımız çox vacibdir və bu, hər şeydən əvvəl strateji tərəfdaşımız Amerika ilə aparılan görüşlərdir” deyib.
“Aralarında uşaqların da olduğu 52 vətəndaşımız qaçırılıb”
Tədbirdən sonra jurnalistlərin suallarını cavablandıran Zelenski, Rusiya–Ukrayna müharibəsi çərçivəsində cəbhədə baş verən son hadisələrə də toxunub.
Cəbhə xəttindəki vəziyyətin Ukrayna ordusunun nəzarəti altında olduğunu və mövqelərin qorunmağa davam etdiyini bildirən Zelenski, Donetsk vilayətində Pokrovsk şəhərində döyüşlərin getdiyini və bölgədə təxminən 1100 rus əsgərinin olduğunu deyib.
Xarkiv vilayətinə bağlı Kupyansk şəhərində Rusiya qüvvələrinə qarşı aparılan əks-hücumların davam etdiyini bildirən Zelenski, bu ərazidə yarım kilometr irəliləyiş əldə edildiyini qeyd edərək, “Bu gün Kupyanskı biz nəzarətdə saxlayırıq” ifadəsini işlədib.
Zelenski, Rusiya ordusunun Ukraynanın Sumi vilayətində, Rusiya sərhədinə yaxın Qrobovske kəndində mülki şəxsləri zorla qaçırdığını bildirib. Aralarında uşaqların da olduğu təxminən 52 Ukrayna vətəndaşının qaçırıldığını qeyd edən Zelenski, sözügedən kənddə həmçinin 13 ukraynalı hərbçinin də əsir alındığını açıqlayıb.
Əsir düşən hərbçilərin mülki şəxslərə zərər verməmək üçün döyüşə girmədiyini deyən Zelenski, “Əsgərlərimiz orada düşməni məhv edə bilərdi, artilleriya və pilotsuz uçuş aparatları ilə uzaqdan zərbə endirə bilərdi, lakin orada mülki şəxslər olduğu üçün bunu etmədilər” deyə danışıb.
“Mükəmməl deyil, amma bir plan mövcuddur”
Zelenski, müharibənin sona çatdırılması məqsədilə son üç gün ərzində ABŞ-da, Ukrayna nümayəndə heyətinin də iştirakı ilə sülh danışıqları aparıldığını xatırladıb. Ukrayna nümayəndə heyətinin bu gün ölkəyə qayıdacağını bildirən Zelenski, “Bu gecə burada olacaqlar və səhər detalları öyrənəcəyik. Düşünürəm ki, ilkin layihələr üçün edə biləcəyimiz hər şey artıq edilib. 20 maddəlik bir plan var. Yəqin ki, mükəmməl deyil, amma bir plan mövcuddur” məlumatını paylaşıb.
ABŞ nümayəndə heyətinin hələlik Rusiya təmsilçiləri ilə danışıqları davam etdirəcəyini deyən Zelenski, “Hər şeydən əvvəl Ukrayna üçün, ukraynalılar üçün, bu müharibəni şərəfli bir sülhlə başa çatdırmalıyıq” deyib.
Zelenski, həmçinin Ukrayna xarici işlər naziri Andrii Sıbihanın vəzifədən azad edilə biləcəyi ilə bağlı iddiaları da təkzib edib.