Azərbaycana 400 milyon dollar kreditin ayrılmasına baxacaq
Dünya Bankının (DB) Direktorlar Şurası dekabrın 20-də Azərbaycana “Cənub Qaz Dəhlizi” (CQD) layihəsinin həyata keçirilməsi üçün 400 mln. dollar məbləğində kreditin ayrılması məsələsinə baxacaq. Bu barədə bankın Bakı nümayəndəliyindən məlumat verilib.
“Bankın Direktorlar Şurası dekabrın 20-də Azərbaycana CQD layihəsinin həyata keçirilməsi üçün $400 mln. məbləğində kreditin ayrılması məsələsinə baxacaq”, - detə bankın nümayəndəsi bildirib.
Onun sözlərinə görə, layihə üzrə benefisiar “Cənub Qaz Dəhlizi” QSC olacaq.
Nümayəndə əlavə edib ki, kredit vəsaitləri dövlət zəmanəti ilə ayrılacaq.
“Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi “Şahdəniz” yatağının işlənməsi üzrə “Mərhələ-2” çərçivəsində hasil edilən Azərbaycan qazının Türkiyə vasitəsilə Avropaya nəqli üçün boru kəməri infrastrukturunun yaradılmasını nəzərdə tutur. Layihənin dəyəri $40 mlrd. təşkil edir.
Layihədə Azərbaycanın payı təxminən $13 mlrd. məbləğində olacaq.
“Şahdəniz” layihəsinin iştirakçıları BP (operator – 28,8%), ARDNŞ (16,7%), “Petronas” (15,5%), "LUKoil” (10%), NICO (10%) və TPAO (19%) şirkətləridir